fbpx ...

Jaką metodę czyszczenia wykładziny wybrać? Na mokro czy na sucho? Co jest lepsze?

Oczywiście nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb.

Czyszczenie wykładzin na mokro czy na sucho? W większości obszarów kraju można znaleźć firmy zajmujące się czyszczeniem wykładzin i dywanów, które stosują wyłącznie metody czyszczenia na mokro lub wyłącznie na sucho, a niektóre z nich używa obu metod, w zależności od użytych włókien, stanu wykładziny i miejsca w którym pranie ma zostać wykonane.

Która metoda jest najlepsza?

Metoda mokra- nazywana Ekstrakcyjną

Jeśli masz zwierzęta lub jeśli minęło trochę czasu od czyszczenia dywanów czy wykładziny lub są one niezwykle brudne i pozalewane plamami, najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie na mokro.

Mycie dywanów było metodą stosowaną przed pojawieniem się systemów czyszczenia parowego za pomocą profesjonalnych ekstraktorów. Metoda szamponowania nie była tak skuteczna i pozostawiała resztki szamponu, które faktycznie przyciągałyby brud. W rezultacie powstawała wykładzina, która szybciej się brudziła, przez co trzeba ją było częściej czyścić.

Producenci dywanów i wykładzin są dziś zgodni, że metoda czyszczenia parą lub gorącą wodą (profesjonalnym ekstraktorem z dużą siłą pompowania detergentu oraz odsysania) jest najskuteczniejsza w usuwaniu głębokiego brudu z runa dywanu. Ta metoda, jeśli jest wykonywana prawidłowo, nie pozostawia śladów, jak robi to metoda szamponowa.

Minusem metody mokrej jest stosunkowo długi czas schnięcia. Jednakże, jeśli zostanie to zrobione prawidłowo i przy użyciu wysokiej jakości sprzętu i know-how, wykładzina powinna być wilgotna w dotyku po wyjściu technika i powinna być sucha w większości przypadków w ciągu 5 do 8 godzin, w zależności od temperatury na zewnątrz i wewnątrz.

Dodatkowo, botki można założyć na buty, jeśli dywan musi zostać użyty wcześniej. A w niektórych przypadkach możliwe jest profesjonalne czyszczenie dywanu na mokro przy użyciu metody czyszczenia o niskiej wilgotności, co może znacznie skrócić całkowity czas schnięcia. 

Błędy popełniane przez niskiej jakości wykonanie prania:

· skłonność do używania zbyt dużej ilości środków chemicznych pozostawiającego osad.

. Słaba siła ssąca urządzenia, pozostawia brud i roztocza w wykładzinie.

· woda nie jest wystarczająco gorąca,

· odkurzanie niewystarczająco mocne, aby wyciągnąć większość wody, co wydłuży czas suszenia i prawdopodobnie spowoduje problemy z wilgocią, takie jak pleśń i grzyb.

Metoda sucha

Metoda czyszczenia na sucho wykorzystuje roztwory i suche związki do przyciągania i pochłaniania brudu. Proces nie jest tak pracochłonny jak czyszczenie na mokro i jest szybszy.

Jedną z metod jest system emulgowania o niskiej wilgotności, który oddziela brud od włókna dywanu i wykorzystuje silne podciśnienie do usuwania zarówno brudu, jak i roztworu.

Inna metoda polega na użyciu środka do czyszczenia na sucho, który rozprowadza się na dywanie, aby wchłonąć brud, a następnie odkurza. Niestety przy tej metodzie na dywanie mogą pozostać pozostałości. Po kilkukrotnym czyszczeniu suchą mieszanką może być wymagany kolejny proces w celu usunięcia pozostałości.

W przypadku czyszczenia na sucho nie ma oczywiście długiego czasu schnięcia, ale metoda czyszczenia na sucho nigdy nie jest tak skuteczna w usuwaniu głębokiego brudu i plam z runa dywanu, jak czyszczenie na mokro.

Jednak metoda czyszczenia na sucho jest doskonałym wyborem do czyszczenia dywanów, gdy należy unikać wody, takich jak niektóre dywany z jedwabiu i sztucznego jedwabiu lub bardzo delikatne dywany. Może to być również jedyna możliwa metoda do zastosowania w pewnych okolicznościach, na przykład gdy mamy do czynienia z wykładziną w hotelu lub biurach czynnych 24h.

Metoda na mokro i na sucho stosowane razem.

Od czasu do czasu, gdy plamy pojawiają się ponownie po czyszczeniu na mokro, kiedy wykładzina działa jak „knot”, a wszelkie rozlane roztwory pod powierzchnią mogą się „knotować”. Gdy pojawi się to zjawisko, można zastosować metodę suchą, która polega na lekkim polerowaniu obszaru roztworem do czyszczenia na sucho w celu usunięcia plamy z powierzchni.

Podsumowanie czyszczenia na mokro i na sucho

Metoda mokra jest najlepszym wyborem w przypadku obszarów mocno zabrudzonych i o dużym natężeniu ruchu. Jeśli czas schnięcia ma kluczowe znaczenie, metoda czyszczenia na sucho może być preferowana, szczególnie w sytuacji biurowej.

Jeśli czyszczenie na sucho nie wystarczy, profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem wykładzin mogą czyścić z niską wilgotnością, znacznie skracając czas potrzebny na wysuszenie dywanów.

Jakie metody stosuje firma Pranie Tapicerki Katowice.pl?

W Pranie Tapicerki Katowice.pl nie ograniczamy się do czyszczenia na mokro i na sucho. Możemy czyścić wykładziny na terenie Polski południowej metodami czyszczenia na mokro i/lub na sucho. Jesteśmy przygotowani, aby zaoferować najlepsze rozwiązanie do prania wykładzin w oparciu o Twoje szczególne potrzeby. Zadzwoń do naszego biura pod numer +48 535 966 583, aby umówić się na bezpłatną wycenę lub spotkanie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najwyżej oceniana firma w Katowicach

X
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.