fbpx ...

Od zmiotki do odkurzacza: Jak zmieniała się technika czyszczenia na przestrzeni dziejów?

Wiemy, że sprzątanie może być czasem żmudnym obowiązkiem, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie to szczęście, że mamy pod ręką odkurzacze, detergenty i odplamiacze? Mamy wszystkie narzędzia, których potrzebujemy, aby sprzątanie było dziecinnie proste. Nasi poprzednicy nie mieli tak łatwo. Przyjrzyj się historycznym metodom czyszczenia dywanów, wykładzin, tapicerki i zobacz, jak ten obszar czyszczenia ewoluował na przestrzeni wieków.

Wiek XIX

Jedną z powszechnych technik czyszczenia dywanów w tym okresie było trzepanie dywanów miotłą w celu usunięcia kurzu i sadzy. Chociaż metoda ta może usunąć niektóre cząsteczki kurzu, nie usuwa plam. W tamtych czasach ludzie próbowali zapobiegać plamom, zakrywając dywan pledami, grubą tkaniną, która chroniła dywan przed rozlaniem. Zamożniejsze rodziny używały płótna do ochrony dywanu przed plamami i kurzem.

Skuteczna metoda usuwania plam pojawiła się w latach 30. XIX wieku dzięki kreatywności gospodyń domowych tego okresu. Aby usunąć plamy z dywanu, szorowały go sokiem z cytryny i gorącym bochenkiem chleba. Następnie spłukiwały dywan świeżą wodą i pozostawiały do wyschnięcia na zewnątrz. Aby zachować kolor i zapobiec uszkodzeniom, dywany zamiatano również słomianymi miotłami. Na szczęście z czasem odkryto skuteczniejsze metody czyszczenia dywanów.

1868 rok- Pierwszy odkurzacz

Pierwszy ręcznie obsługiwany odkurzacz znany jako „Whirlwind” został wynaleziony w USA w 1868 roku. Był to początek bardziej nowoczesnych metod czyszczenia dywanów, ponieważ inni wynalazcy zaprojektowali własne ręcznie obsługiwane odkurzacze w Stanach Zjednoczonych i Europie.

W tym okresie w różnych publikacjach drukowano szeroką gamę wskazówek dotyczących czyszczenia dywanów i tapicerki. Szczególną uwagę zwrócono na techniki czyszczenia, które przywracały kolor dywanu i usuwały plamy. Jedna wskazówka do czyszczenia polegała na połączeniu pasty glinianej z wodą i pozostawieniu tej mieszanki na dywanie na noc do wyschnięcia. Rano pasta została zmieciona z dywanu, zabierając ze sobą plamy i brud. Używano również maszyn do czyszczenia dywanów z brudu.

Wiek XX

W 1900 pojawiły się elektryczne urządzenia czyszczące. Wynaleziona została pierwsza elektryczna zamiatarka do dywanów. Hubert Cecil Booth poszedł w jej ślady z maszyną o nazwie „Puffing Billy”, która początkowo działała na benzynę, ale później zaprojektowano wersję elektryczną, która stała się prekursorem odkurzacza.

Dywany stały się niemodne w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy coraz więcej ludzi preferowało wykładziny. Jednak ludzie szybko zdali sobie sprawę, że wykładziny wymagają takiej samej pielęgnacji jak dywany.

1945 rok po dzień dzisiejszy

W latach czterdziestych metody czyszczenia dywanów zmieniły się z odkurzaczy na chemikalia. To ustanowiło dziś metodę czyszczenia dywanów: odkurzanie, szamponowanie, suszenie i szczotkowanie. Z biegiem lat czyszczenie wykładzin i dywanów znacznie się poprawiło dzięki bardziej nowoczesnemu sprzętowi, rozwiązaniom czyszczącym i technikom, takim jak czyszczenie dywanów gorącą wodą.

Obecnie jedną z największych zalet nowoczesnego czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerki jest to, że możesz skorzystać z usług ekspertów w zakresie czyszczenia dywanów, aby dokładnie wyczyścić wykładzinę lub tapicerkę. Nigdy więcej tarcia dywanów i wykładzin miotłami! Ci profesjonaliści znają najlepsze techniki odświeżania dywanu, czyszcząc go od wewnątrz. Czy nie mówiliśmy ci, że sprzątanie może być dziecinnie proste? Zapraszamy na Pranie Tapicerki Katowice.pl lub zadzwoń tel. 535 966 583.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najwyżej oceniana firma w Katowicach

X
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.